slide layer
slide layer
slide layer
slide layer
slide layer
slide layer
slide layer
slide layer

copyright

روش های کاهش وزن مبتلایان به تنبلی تخمدان

مقاومت به انسولین اصلی ترین دلیلی است که کاهش وزن را تبدیل به چالشی برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک می کند و متاسفانه حدود ۸۰ درصد از زنان مبتلا به PCOS مقاومت به انسولین دارند و هر چه قدر وزن شان بالاتر باشد، مقاومت به انسولین در بدن شان نیز شدیدتر است. 

از سوی دیگر باید این مساله را نیز در نظر داشته باشید که کاهش وزن با وجود مقاومت به انسولین سخت تر است چراکه این وضعیت گرسنگی و میل به خوردن را در فرد مبتلا افزایش می دهد. 

بهترین راه برای از دست دادن وزن در مبتلایان به سندرم تخمدان پلی کیستیک خلاص شدن از شر مقاومت به انسولین است چون اگر سلول های بدن تان نسبت به این هورمون حساس باشند شما هم درست مانند یک فرد عادی می توانید وزن کم کنید. 
 
۱٫ درست غذا خوردن
مصرف مواد غذایی شیرین، چرب و شور را که ممکن است بیشتر از سایر خوراکی ها دوست داشته باشید، کاهش دهید. البته همچنان می توانید به این غذاها ناخنک بزنید اما به شرط اینه ۸۰ درصد از برنامه غذایی تان را مواد غذایی سالم و کم چرب و فاقد قندهای ساده تشکیل دهد. 

۳۰ تا ۴۰ درصد از برنامه غذایی روزانه خود را به پروتئین اختصاص داده و روزانه کمتر از ۵۰ درصد از کالری مورد نیاز بدن تان را از کربوهیدرات تامین کنید. 

مواد غذایی حاوی نشاسته مقاوم را در برنامه غذایی روزانه تان بگنجانید. لوبیا، موز و… به دلیل داشتن نشاسته مقاوم حساسیت به انسولین را در افراد مبتلا به اضافه وزن بالا می برد.
 
۲٫ ورزش و فعالیت بدنی 
اگر همه توصیه های لازم برای کاهش وزن را رعایت کنید اما ورزش نکنید به سختی می توانید وزن کم کنید. البته بهتر است از ورزش های با شدت کم و متوسط شروع کنید و روزانه ۳۰ تا ۹۰ دقیق فعالیت بدنی داشته باشید. یادتان باشد که ورزش کردن حتی بدون از دست دادن وزن به کاهش مقاومت به انسولین کمک می کند. 
 
۳٫ استفاده از مکمل های غذایی
مواد معدنی مانند کروم، منیزیم، روی، وانادیوم، کلسیم، ویتامین ب ۶ و ب ۳ و ویتامین دی به کاهش مقاومت سلول های بدن به انسولین کمک می کند که می توانید این مکمل ها را با مجوز پزشک معالج تان مصرف کنید. 

۴٫ مقابله با استرس
اگر می خواهید از شر مقاومت به انسولین خلاص شده و علائم تنبلی تخمدان را کاهش دهید باید استرس های مزمن خود را کنترل کنید. 
 
۵٫ خواب کافی (حداقل ۷ به ۹ ساعت)
نداشتن خواب به اندازه کافی نیز می تواند مقاومت به انسولین را بدتر کند.
 
۶٫ ترک سیگار
 
۷٫ استفاده از متفورمین
متفورمین دارویی است که مقاومت به انسولین را در افراد مبتلا به PCOS کم کرده و به آنها کمک می کند که راحت تر وزن کم کنند.