slide layer
slide layer
slide layer
slide layer
slide layer
slide layer
slide layer
slide layer

copyright

ماستالژی یا درد پستان

تقریبا ٧٠-٨٠٪؜زنان در مقطعی از زندگی خود دچار درد شدید پستان می شوند.درد پستان می تواند با فعالیت های جنسی و فیزیکی و اجتماعی و شغلی تداخل کند.

دردهای پستانی می تواند به صورت دوره ای یا غیر دوره ای باشد.درد سیکلیک یا دوره ای با تشدید علایم در دوره قبل از قاعدگی در ارتباط است که با احتقان و درد و سوزش و سنگینی و حساسیت دوطرفه پستان همراه است و می تواند بیش از یک هفته طول بکشد این حالت بیشتر در زنان در دهه سوم و چهارم زندگی دیده شده و مسئول دوسوم علایم مربوط به درد پستان است.
نوع غیر سیکلیک مستقل از سیکل های قاعدگی به صورت درد گنگ و سوزشی است.معمولا یک طرفه و در دهه چهارم و پنجم رخ می دهد و درمان ان سخت تر از نوع سیکلیک است.درد پستان از علائم غیر محتمل بدخیمی است و پس از معاینه فیزیکی و تصویربرداری مناسب سن ،مهم ترین درمان اطمینان خاطر دادن به بیمار است.

ویتامین ها و مواد مکمل مانند روغن گل مغربی،حمایت مکانیکی با سینه بند دارای اندازه مناسب،کاهش مصرف چربی،کاهش مصرف کافیین و چای و شکلات در تسکین دردهای پستان موثر می باشند.استفاده از پک های سرد و یا گرم و ماساژ ملایم پستان می تواند علایم را کاهش دهد.

گاهی تنها قطع داروهای هورمونی کمک کننده میباشد.