slide layer
slide layer
slide layer
slide layer
slide layer
slide layer
slide layer
slide layer

copyright

واکسن گارداسیل

عفونت ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) بسیار رایج است. اکثر مردم – حدود ۹ نفر از ۱۰ نفر در زندگی دچار عفونت HPV می شوند. عفونت های HPV می تواند باعث مشکلات سلامتی، از جمله انواع مختلف سرطان در زنان و مردان شود. واکسن های ایمن و مؤثر برای پیشگیری از این مشکلات توصیه می شود.

HPV تناسلی یک ویروس رایج است که از طریق تماس مستقیم پوست به پوست در طول فعالیت جنسی منتقل می شود. اکثر افراد فعال جنسی در طول زندگی HPV را دریافت می کنند. عفونت HPV در اواخر دوره نوجوانی و اوایل ۲۰ سالگی شایع است. حدود ۴۰ نوع HPV وجود دارد که می توانند نواحی تناسلی مردان و زنان را آلوده کنند. اکثر انواع HPV هیچ نشانه ای ندارند و خودشان برطرف می شوند. اما برخی از انواع می تواند باعث سرطان دهانه رحم در زنان و دیگر سرطان های رایج مانند سرطان های انسداد، آلت تناسلی، واژن، ولو و ریفارنکس شوند. انواع دیگر HPV می تواند باعث زگیل در ناحیه تناسلی مردان و زنان شود. زگیل تناسلی تهدید کننده زندگی نیست. اما می توانند باعث استرس عاطفی شوند و درمان آنها می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. 

 نحوه تزریق واکسن گارداسیل:

این واکسن در سه اندازه ۰٫۵ میلی لیتری طی ۶ ماه در عضله تزریق می‌شود. تزریق دوم ۱ماه پس از اولی، و تزریق سوم ۵ ماه بعد تزریق دوم (صفر،یک،شش) انجام می‌شود. پس از گذشت سه ماه از اولین روز واکسن اثر واکسن ایجاد شده است. این واکسن جایگزین آزمایش پاپ اسمیر از نظر سرطان دهانه رحم در زنان نمی‌شود.

واکسن های گارداسیل موجود
سه واکسن مجزا گارداسیل  وجود دارد. CDC توصیه می کند هر کسی قبل از ۱۵ سالگی خود حداقل دو واکسن گارداسیل با شش ماه فاصله استفاده کند. 
    گارداسیل ۹ : FDA گارداسیل ۹ را برای استفاده در سال ۲۰۱۴ تأیید کرد. ایمنی گارداسیل ۹ در آزمایشات بالینی با بیش از ۱۵،۰۰۰ شرکت کننده مورد بررسی قرار گرفت. Gardasil 9 از انواع HPV 6، ۱۱، ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۲ و ۵۸ محافظت می کند.
    گارداسیل :  FDA گارداسیل را برای استفاده در سال ۲۰۰۶ تأیید کرد. ایمنی Gardasil در آزمایشات بالینی با بیش از ۲۹،۰۰۰ شرکت کننده مورد بررسی قرار گرفت. گارداسیل از انواع HPV 6، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ محافظت می کند.

زنان باید قبل از اینکه به صورت جنسی فعال شوند و در معرض ابتلا به HPV قرار گیرند، واکسینه شوند. زنانی که از نظر جنسی فعال هستند نیز ممکن است از واکسیناسیون بهره مند شوند، اما ممکن است فایده کمتری داشته باشد. 

واکسن گارداسیل چقدر موثر است؟
واکسن گارداسیل انواع ویروس های  HPV را هدف قرار می دهد که اغلب باعث سرطان دهانه رحم، سرطان ولو، واژن، مقعد می شوند. همچنین از انواع HPV که سبب زگیل های تناسلی می شوند، محافظت می کند. واکسن گارداسیل در جلوگیری از انواع HPV و همچنین شایع ترین مشکلات بهداشتی ناشی از آنها بسیار موثر است. واکسن در جلوگیری از بیماری های مرتبط با HPV در زنان جوان که قبلا در معرض یک یا چند نوع HPV قرار گرفته اند، کمتر موثر است. این به این دلیل است که واکسن قبل از اینکه فرد در معرض آن قرار گیرد از HPV جلوگیری می کند. واکسن گارداسیل عفونت های HPV موجود یا بیماری های مرتبط با HPV را درمان نمی کند.